Odborné informace - aplikace Vema

EET je tady, i v naší pokladně

Ať už si o EET myslíme cokoliv, museli jsme se s ní vypořádat. Od 1.12.2016 je v provozu modul pro pokladnu Vema, který zajistí komunikaci s portálem EET, k pokladnímu dokladu obdrží on-line FIK, zapíšeho jej ke svému dokladu a ten vytiskne. Zdržení pro zákazníka u okénka naší poklady je tak 5 vteřin. Zatím od 1.12.16 jede ve stravovacích službách. 

Výplatní lístky na mobil

Výplatní lístky je možné posílat zaměsntancům na chytrý mobilní telefon. Zaměstnanec si stáhne aplikaci do telefonu na platformě Android nebo iOS Apple, obdrží přístupové údaje (s heslem) a může dostávat výplatní lístky na mobil. Stejná služba umožní i zasílání výplatního lístku v šifrovaném PDF souboru e-mailem. Zaměstnanci, kteří neprojeví o službu zájem, budou dále dostávat tištěné výplatní lístky. Aplikace v telefonu zobrazí:

 • údaje o zaměstnání, pracoviště, rozvrh, úvazek
 • základní mzdu a další trvalé složky, agregovaný i detailní pohled
 • všechny srážky, daň, pojistné
 • odpracovanou dobu, přesčasy, volno, průměry pro náhrady, DPN
 • údaje o dovolené, nároku, čerpání a zůstatku
 • kontakty na zaměstnavatele
 • mzdová účetní odešle výplatní lístky zaměstnancům jedním tlačítkem ...
 • podrobněji viz Výplatní lístky na mobil

Pro zprovoznění této nové služby nás prosím kontaktujte běžným způsobem (HelpDesk).

Evidence smluv a povinný Registr smluv

Vzhledem k nabytí účinnosti zákona 340/2015 Sb. o registru smluv dnem 1.7.2016  Vema v červnové verzi Ekos plánuje úpravy v aplikaci Evidence smluv.  Nyní bude možné připravit smlouvy pro vlastní publikování a poté pomocí aplikačního doplňku komunikovat  s ISRS prostřednictvím datových zpráv.  Evidenci smluv můžete používat jak v rámci Ekosu, tak i samostatně.  Obdobné řešení je realizováno i pro publikování objednávek v rámci aplikace Nákup a odbyt.

Windows 10 a aplikace Vema

Nebojte se přechodu na Windows 10. Dokonce z hlediska uživatelského Vám přechod na Windows 10 doporučujeme. Přechod z Windows 7 zdarma je možný do 29.7.2016, takže neotálejte! Pokud máte počítač kompatibilní s Windows 10, není s Vemou problém. Po upgradu stávajícího PC bude nutné znovu zalicencovat aplikace Vema. Proto si licenční soubor připravte předem. Pokud kupujete nové PC, rozhodně již se systémem Windows 10 Pro. Instalaci aplikací Vema Vám provedeme jako službu a z původního PC přeneseme tzv. "Svět Vema" se všemi konfiguracemi.

Konec podpory Windows XP a IE 8.0

Už v dubnu 2014 přestala společnost Microsoft podporovat svůj operační systém Windows XP. Dřív oblíbenému systému tak hrozí stále větší problémy při komunikaci s novým softwarem a hardwarem. K tomuto operačnímu systému se již nevydávají ani bezpečnostní aktualizace!

Navíc nás omezuje při vývoji nových funkcí a bez pravidelných oprav zabezpečení se zvyšuje nebezpečí ztráty dat.

Proto od března 2017 ukončíme podporu tohoto operačního. Téměř tři roky od zastavení podpory ze strany výrobce totiž nedokážeme dále garantovat správnou a bezpečnou práci softwaru Vema v prostředí Windows XP. Navíc počet počítačů s tímto OS je v praxi již minimální a nejen kvůli aplikacím Vema si opravdu zaslouží výměnu.

V lednu 2016 společnost Microsoft oznámila, že pro webový prohlížeč Internet Explorer 8 nebude poskytovat opravy zabezpečení ani další technickou podporu. Používání tohoto prohlížeče proto představuje významné bezpečnostní riziko s ohledem na to, že vlastně každý počítač se používá na internetu – tedy v principiálně nebezpečném veřejném prostředí.  Navíc nás omezuje v používání nových technologií pro web.

Z tohoto důvodu v březnu 2017 ukončíme podporu Internet Explorer 8. Doporučujeme přechod na webový prohlížeč Internet Explorer 11, který nabízí bezpečné a rychlé prohlížení webového obsahu. Součástí Windows 10 je ještě novější prohlížeč MS Edge – který ještě nemá plný obsah všech funkcí IE 11, ale je stejně dobře podporovaný a udržovaný, především z hlediska bezpečnosti.

S aplikacemi Vema můžete používat i jiné prohlížeče, které nejsou z dílny Microsoftu, ale mají zajištěn trvalý vývoj, bezpečnostní aktualizace a přidávání nových funkcí. Jedná se především o velmi rozšířené prohlížeče Google Chrome (jeho jádro používá i Centrum Vema), a Mozilla Firefox. Ve všech případech je však nutné používat vždy aktuální verze prohlížečů! Všechny se umí aktualizovat zcela automaticky.

Říjnové verze EKOS mění způsob distribuce

Od verzí v říjnu 2016 se mění způsob distribuce aplikací EKOS Vema. Zatímco dříve se uvolňoval vždy celý EKOS, nyní jdou "velké" verze sice společně, ale rozdělené do jednotlivých instalací aplikací (FAK, UCT, BAN, POK, ...). Během platnosti verze pak budou moci probíhat aktualizace aplikací i jednotlivě, nezávisle jedna na druhé. Na práci uživatele se tím nic nemění.

Zářijové verze vyžadují aktualizované Windows a V4S 2.00

Pro úspěšnou instalaci zářijových verzí Vema aplikací (HR i EKOS) distribuovaných po 19. 9. 2016 je potřeba mít aktualizovaný operační systém Windows a nainstalovaný balíček V4S verze 2.00. Plánovaná distribuce této verze V4S je 19. 9. 2016.

Tyto dvě podmínky jsou nutné k provozu všech nových distribuovaných aplikací Vema.

Instalace systémových komponent Vema

Pro hladký přechod na tyto nové verze zároveň doporučujeme před instalací nových verzí zaktualizovat všechny systémové produkty Vema, především Python a pokud používáte bezpečnostní model, tak i SCM. U našich zákazníků je toto vše zajištěno automatickým instalačním plánem, s výjimkou V4S (V4 server) na serverových instalacích (v síti, větší organizace, víceuživatelské). Na serverových instalacích instalujeme V4S vždy ručně ve vhodnou dobu. Tam, kde tuto službu provádíme pro naše zákazníky, ji včas provedeme ve večerních či nočních hodinách.

Aktualizace Windows

V systému Windows se jedná především o aktualizace KB3118401, KB2999226 případně KB3125574 (souhrnná aktualizace Windows 7 od SP1) podle toho, jakou verzi operačního systému Windows používáte. Jedná se o Aktualizace pro univerzální C Runtime v systému Windows. Jelikož je MS uvolnil již v únoru 2016, měly by již být všude instalované. V této souvislosti uvádím, že certifikované platformy pro provoz Vema jsou tyto:

Microsoft Windows Vista SP2
Microsoft Windows 7 SP1
Microsoft Windows 8.1 (s kumulativní aktualizací KB2919355)
Microsoft Windows 10
Microsoft Windows Server 2008 Standard SP2
Microsoft Windows Server 2008 R2 Standard SP1
Microsoft Windows Server 2012 R2 Standard (s kumulativní aktualizací KB2919355)
Microsoft Windows Server 2016 (od listopadu 2016)

Microsoft Windows XP SP3 a MS Windows 2003 server SP3 jsou stále podporované (již ne certifikované) platformy, ale již bez plného testování. V budoucnosti budou vyřazeny. Ani Microsoft je již nepodporuje.

Jednoduše řečeno: existuje-li Service Pack (SP), musí být instalován. Z hlediska každého správce IT: normální a správné je udržovat systém průběžně aktualizovaný. Provoz neaktualizovaného systému je nebezpečný - bez ohledu na aplikace Vema či libovolné jiné. Kdo má nastavené aktulizace operačního systému, má problém vyřešen, což je velká většina uživatelů.

V rámci instalace balíčku Vema V4S a V4 budou tyto aktualizace Windows samozřejmě kontrolovány a případně i automaticky staženy a doinstalovány, protože bez nich nebude možné spustit zářijové verze Vema aplikací. Pokud ale počítač, na který se bude balíček instalovat, nemá přístup k internetu, je nutné tyto aktualizace nainstalovat v předstihu. Je to vhodné i v případě, že budete chtít instalaci balíčku V4 / V4S 2.00 urychlit.

Naše správcovská činnost při instalacích verzí:

 • U jednouživatele (jedno PC) uděláme při instalaci verzí vše potřebné. Pokud nebudou aktuální Windows, provedeme aktualizaci. Lepší bude, když si Windows zaktualizujete předem.
 • Na serveru, kde spravujeme jenom Vemu: prosíme správce, aktualizujte server před 19.9.2016. Především kvůli Vámi řízenému restartu serveru.
 • Na serveru, který spravujeme plně včetně operačního systému - zajistíme vše ve večerních a nočních hodinách, jako vždy. Naše servery jsou pravidelně aktualizované.
 • Klientské stanice v podnikové síti pracující proti serveru - prosíme správce, pokud tomu tak není, aby stanice měly aktualizované Windows. Běžně bývá nastavena automatická aktualizace.
 • ... věříme, že vzhledem k tomu, že aktualizace jsou již 7 měsíců k dispozici, budou případy jejich momentální instalace výjimečné

Instalace aktualizací Windows většinou vyžadují restart operačního systému, což na serverech je vhodné plánovat s předstihem, a proto Vás již teď upozorňujeme, abyste své počítače udržovali aktualizované a tím i bezpečné.

Pokud si s tímto sdělením nevíte rady, prosíme, předložte jej Vašemu správci počítačů/sítě, který Vám s aktualizací pomůže.

Platové tabulky školství od 1.9.2016

Vema jako vždy uvolnila pro nahrání nové platové tabulky pro školství  ve tvaru souborů CSV. Se změnou platových tarifů bude částečně souviset také aktualizace PAM 31.02.04, která bude k dispozici 31.8.2016.

Nahrajeme Vám tabulky a provedeme související činnosti:

Pokud si nevíte rady s nahráním nových tabulek, případně potřebujete poradit s platovým postupem zaměstnanců, obraťte se na nás telefonem nebo požadavkem do HelpDesku. Ideálně od středy 31.8.2016 - po distribuci aktualizace. Službu nahrání tabulek a souvisejících činností předpokládáme ve většině případů jako službu půlhodinovou z hlediska fakturace. Složitější časově náročnější případy mohou tuto dobu přesáhnout.

V4S verze 1.27 - červenec 2016

Podstatnou změnou jsou nové archivační principy ve verzi V4 serveru. Byl zjednodušen archivační dialog a dialog pro obnovu dat. Pro portál byla zvýšena úroveň zabezpečení SSL komunikace. A mnohé další.

Některé dávky na počítačích uživatelů však díky změnám mohou hlásit chybu "Byla zadána chybná hodnota "idn" parametru "SelDate" . Pokud se u Vás tato situace vyskytne, kontaktujte nás na našem HelpDesku.

EKOS verze 28.04 - červen 2016

Verze přináší nové grafické sestavy v aplikaci účetnictví, upravené popisy ve výkazech pro Nevýdělečné organizace a Vysoké školy, a nové vztahy k DPH pro plnění řádku 45 přiznání.

On-line dokumentace Vema

Distribuce aplikací od března 2016 již neobsahují původní verzi dokumentace a mají automaticky aktivovanou jen on-line dokumentaci. Pro zobrazení této dokumentace je nutné mít on-line přístup na internet. V aplikaci (obvykle po stisknutí F1) se dokumentace zobrazí jako další záložka. Mimo aplikaci stačí k přístupu internetový prohlížeč a na adrese https://dok.vema.cz se autentizovat pomocí účtu pro zákaznický web Vema.

Kontrola licence Vema

Od května 2016 aplikace kontroluje dodržování licenčních podmínek každý měsíc. Pokud Vám nestačí velikost licence (nepokrývá plně počet zpracovávaných osobních čísel), program Vema Správce Vás na to upozorní a bude třeba licenci navýšit. Licence se navyšuje vždy po násobcích 10 osobních čísel. Obecně doporučujeme - přejděte na nový měsíc dříve, než v den, kdy budete zpracovávat další mzdy.